עיצוב אתרים: היתרון שבפשטות

עיצוב גרפי לאתרי אינטרנט שונה לחלוטין במהותו מעבודת העיצוב לשיווק אוף ליין כמו קטלוגים. כמו בנושאים אחרים. גם כאן צריך לקבוע את מטרות האתר ואופיו.

האם זה יהיה אתר מצגת תדמיתי בפלאש מולטימדייה או שזהו אתר עם מסחר אלקטרוני שמטרתו היא להציג ולמכור שרותים או מוצרים שונים. במאמר זה אני אכוון יותר לעיצוב אתר שמטרתו שווקיות ומסחריות ופחות לאתרי מצגת או אתרים שמטרותיהם פחות שיווקיות ויותר תדמיתיות.

זאת אומרת, אתר בפורמט HTML או אתר המנוהל על ידי מערכת ניהול תוכן כמו גומלה, וורדפרס, אדממה ודרופל. אך לפני כן, ברצוני להדגיש שנושא העיצוב הגרפי באופן כללי הוא עניין של גישה. הדברים הנאמרים במאמר זה מייצגים את גישתי גם כגרפיקאי מסחרי למוצרי שיווק ודפוס וגם כמעצב ומקדם אתרים כיום. ואין זה אומר שגישות אחרות פחות טובות.

 

האתגרים שבעיצוב אתר:

עובדה ידועה היא שמירב הכניסות לאתר יהיו ממנועי החיפוש. יש לקחת בחשבון שהגולש המגיע לאתר נותן סיכוי של שניות ספורות להציג בפניו את המסר השיווקי ולעניין אותו.

במידה והמשתמש לא יתעניין במהירות ובקלות, הוא סוגר את האתר ועובר לאתר הבא ברשימת התוצאות של מנוע החיפוש.

לכן, האתגר הראשון שלנו הוא לעצב ולמתג את האתר כך שיעביר את הרעיון והמסר השיווקי בצורה ידידותית, מהירה וקלה להבנה. אם הגולש יתעניין ותשומת ליבו תיתפס, השגנו את המטרה. הוא ימשיך לגלוש באתר ושם הוא יוכל לקבל פרוט יתר.

 

ידידותיות לכל או לרוב קהל הגולשים

ונניח שהצלחנו לעניין את הגולש שהגיע לאתר. ועכשיו, חשוב שהגולש ימצא באתר סביבה ברורה וקלה לניווט והפעלה.

אסור לשכוח שאתר אינטרנט זה אפליקצייה לכל דבר בה יש כפתורים ופקודות. וכמו בכל אפליקצייה אחרת, יש סטנדרט מסויים של מבנה המקל על המשתמש להבין בבקלות רבה וביעילות כיצד לעבור ממקום למקום ולהפעיל את האפשרויות השונות בכדי להגיע לאן שהוא רוצה ולאן שאתם רוצים שיגיע.

כפתורי האתר וצורת הניווט והגלישה בו הם אובייקטים שיש לעצב ולתכנן בצורה פשוטה וקלה להעלה. לכן, עיצוב נכון וקל להבנה הוא חלק חשוב להשארת הגולש באתר ולגרימת עניין. נושא חשוב נוסף הוא שיש להבין ולהתחשב בכלל הגולשים.

לא לכולם יש מסכים עם רזולוציות גבוהות. אז אולי עדיף שנתכנן ונעצב את האתר ברוחב של רזולוצייה קצת יותר קטנה בכדי שיתאים ליותר מסכים. לכן, כדאי לתכנן את עיצוב האתר כך שיתאים לכלל המשתמשים הפוטנציאלי ולא רק שיתאים לכם.

 

שילובי הצבעים, פונטים ואלמנטים קבועים.

כמובן שנושא זה תלוי באופי האתר ובסגנון הגולשים הפוטנצייאלים המיועדים לגלוש בדפי האתר. יש מקרים בהם נעדיף צבעים חזקים ורועשים, יש נושאים בהם עדיף לשדר סולידיות ולהשתמש בגוונים רכים ופסטליים יותר ויש מקרים בהם שחור ואפור על רקע אחיד ובהיר כמו לבן הוא האפשרות העדיפה להשגת המטרות.

הצעה שלי היא לבחור שילוב של 3 עד 4 צבעי בסיס ולעבוד רק איתם לאורך כל תהליך העיצוב. ברור שאפשר לשלב גוונים שונים של צבעים עיקריים אלו שבחרתם. אם אתם מתקשים לבחור את שילוב הצבעים המתאים לכם, באתר הבא תמצאו כלי ייעודי לכך עם מאגר של שילובי צבעים לשימושכם.

http://www.colorcombos.com/combolibrary.html

 

ובנושא המלל, גדלים וסגנונות הפונט. גלשתי באתרים בהם היה שימוש מוגזם עם סוגי גופנים שונים, מבחר צבעים רב למלל, גדלים שונים בכל עמוד ועמוד ומה לא. אתר כזה נראה לא קריא ולא רציני.

אני מציע להשתמש בסגנון עיצוב אחיד לאורך כל דפי האתר פחות או יותר לאורך כל דפי האתר.

לקבוע עיצוב אחיד לאלמנטים קבועים כמו כותרות ראשיות וכותרות משנה, מלל שמן, קישורים ומלל נטוי שעדיף להשתמש בעיצוב אחיד לכל אורך האתר. כמו כן, כדאי להשתמש בסוג פונט שהינו סטנדרטי לכלל המחשבים ולא משהו שנמצא רק במחשב שלכם. משום שגם אם זה יראה נפלא על המחשב שלכם אין זה אומר שזה יראה טוב גם על מחשבים של משתמשים אחרים שלהם אין את סוג הפונט הזה.

 

מבנה האתר והקונספט העיצובי

למעשה, זה עיקר העבודה בה נקבעים העמדת המודולים והאלמנטים השונים באתר. בעניין זה, כדאי לזכור ולהקפיד. לשמור על פשטות הבנת וקריאת התכנים בדרך ידידותית, קלה וברורה. חלוקת מבנה תבנית האתר צריכה להיעשות בהתאם לסוגי התכנים ולכמות.

למשל. אם נשתמש בעיצוב אתר עם ארבע עמודות אנכיות וזהו אתר עם כמות דפים קטנה, לא יהיה לנו מה לשים בארבעה עמודות. לכן, במקרה כזה כדאי להשתמש בתבנית המעוצבת עם עמודה צדדית צרה בה נשים את סרגל הכפתורים, חדשות רצות ואולי תמונת פרסומת קטנה או נפרסם בו את מבצע החודש וכדו.

ואילו בעמודה העיקרית נשלב את תכני ודפי האתר. בדרך כלל, בבסיס התבנית כדאי לכלול מודול תפריט ראשי, מודול תפריט כפתורים בתחתית, מודול המשמש לראש האתר, עמודה צדדית ועמודה עיקרית, ובתחתית, מודול נוסף. בו בדרך כלל שמים כתובת, קרדיטים, סרגל כפתורים תחתון, תפריט תחתון, קישורים חשובים וכדו.

 

לסיכום: עיצוב טוב הוא עיצוב ידידותי בו הגולש ירגיש בסביבה נעימה וקלה לניווט. המעביר את המסר השיווקי בצורה ברורה ומידית. ההמלצה שלי לכם, השתדלו לעצב פשוט, חישבו פשוט. ואחרי שסיימתם, הסתכלו על העיצוב וחישבו כיצד ניתן לפשט אותו אפילועוד יותר.

 

בהצלחה

ירמיהו בן עמי


| עיצוב אתר || עיצוב אתרים || עיצוב פשוט |


מערכת ניהול תוכן

מעניין אותכם? מעוניינים לדעת עוד פרטים? למה שלא תצפו במצגת היכרות, תכירו אותי, תלמדו עוד על פרוייקט אדממה ותלמדו על ההזדמנות האמיתית להצליח

לצפייה מידית במצגת