איך עובדים מנועי החיפוש

כדי להגיע לשליטה בתוצאות החיפוש, או לפחות לעסוק בטקטיקות הטובות ביותר במטרה לשלוט בהם, צריך להבין איך מנוע חיפוש עובד, מההתחלה ועד הסוף. לא פעם אני נדהם מנגד החוסר ידע שקיים בעולם על מנועי חיפוש ואם אצליח לפרסם את המאמר הקצר הזה כמו שצריך, אולי אצליח קצת לגרום למצב זה להשתנות.

רשת אינטרגלקטית שמקושרת ביחד

בשביל שמנוע חיפוש יוכל להחזיר תוצאות לחיפוש מסויים עליו להיות בעל אינדקס גדול של דפים שממנו הוא בוחר מה להציג, כדי לבנות אינדקס כזה מנוע החיפוש משתמש ברובוט (Googlebot, Yahoo slurp, MSNbot) שסורק את האינטרנט ושומר עותקים שלו על כמות נרחבת של כוננים קשיחים ושרתים שבבעלות החברה שמריצה את מנוע החיפוש. על ידי כך מנוע החיפוש מגיע למצב שיש לו את כל האינטרנט שמור במטמון.

כיצד מתבצעת סריקת האינטרנט באמצעות הרובטים?

עכשיו דמיינו את האינטרנט כמו מיקום גאוגרפי. מקומות גאוגרפים יכולים להיות ממש רחוקים אחד מהשני אבל תמיד נוכל להגיע ממקום אחד למקום אחר באמצעות הדרכים. ככה גם האינטרנט עובד, רק שבאינטרנט כל האתרים מחוברים באמצעות קישורים ולא כבישים.

הזחלן (רובוט) נוחת באתר מסויים, שם הוא מבצע את פעולות האינדוקס שלו ושומר את הדף במטמון של מנוע החיפוש, לאחר שהזחלן סיים לבצע את זה הוא מתפצל דרך הקישורים שנמצאים באתר וומגיע לדפים שהדף הקודם קישר אליהם (אם היו 20 קישורים אז עכשיו מתוך אחד יש 20 זחלנים ב20 הדפים המקושרים).

באותו אופן הזחלן ממשיך לזחול דרך הקישורים של הדפים ולאנדקס אותם, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת לכל מנוע חיפוש ישנו עותק של כל האינטרנט מאוחסן וכך יש באפשרותו לדעת מה להחזיר כשמתבצע חיפוש.

מה קורה בזמן החיפוש

כשאדם כלשהו מקיש חיפוש מסויים, על המנוע לבצע 3 מטלות:

   1. להחזיר רשימה של כל הדפים באינדקס שמכילים את ביטוי החיפוש.
   2. לארגן את תוצאות החיפוש לפי רלוונטיות, חשיבות וכו'...
   3. להגיש את התוצאות לגולש.

בפעם הבאה שתחפשו בגוגל, תוכלו לראות שהם באפשרותם לבצע פעולות אלו בעשירית שנייה. עובדה שמדהימה אותי כל פעם מחדש.

מה נחשב רלוונטי בשביל גוגל?

שאלה חשובה, אם הייתה לי את התשובה לשאלה הזו כנראה שהייתי מליונר. גוגל מקפידים לשמור את האלגוריתם שלהם קרוב מאוד לחזה, האלגוריתם של גוגל הוא אחד הסודיים ביותר ולא כדאי להתאמץ ולנסות לפענח אותו.

אבל בהחלט יש דברים אחרים שבעזרת הרבה בדיקות וניסיויים ידוע שיש להם יכולת השפעה גדולה על תוצאות החיפוש.

תוכן איכותי - גוגל קורא את העמוד שאותו הוא סורק וברגע שמתבצע חיפוש הוא כביכול מנסה לתת "הערכה אנושית" של איכות ורלוונטיות התוכן לשאילתת החיפוש, זאת הוא עושה בעזרת חיפוש מילות מפתח בוריאציות מסויימות במקומות מסויימים בכמות מסויימת ועוד הרבה... בקיצור, תזכורו כשאתם כותבים תוכן שימו דגש להפוך אותו לכמה שיותר קריא למנוע החיפוש.

קישורים נכנסים - קישורים, חוץ מזה שהם כמו כבישים לזחלנים, מהווים הצבעות אמון. חלק משמעותי מהאלגוריתם מבוסס על זה שאם אתר מקשר לאתר אחר, הוא כאילו ממליץ עליו. ובעזרת ההמלצות האלו המנוע מחליט עד כמה אותו אתר איכותי ורלוונטי לשאילתת חיפוש. לדוגמה: אתר שעוסק בלוטרות מים ומקושר מהרבה אתרים שעוסקים בלוטרות מים ייחשב כאתר רציני ובעל תוכן איכותי שהגולש יהיה מעונין לגלוש בו אם הוא חיפש וריאציות של הביטוי "לוטרות מים".

זהו, לסיכום.

אני מקווה מאוד שהמאמר הקצר שלי הצליח להעשיר אתכם עוד קצת בקשר לדרכי הפעולה של מנוע החיפוש והזחלנים שלהם. בכל מקרה תמיד תזכרו, המפתח למיקומים טובים הוא תמיד: תוכן טוב וקישורים איכותיים.

אם תצליחו להשיג את אלו שום דבר לא יוכל לעצור בעדכם, בהצלחה...

מאת: רועי בן עמי, בניית אתרים


| חיפוש || מנוע חיפוש || מנועי חיפוש |


מערכת ניהול תוכן

מעניין אותכם? מעוניינים לדעת עוד פרטים? למה שלא תצפו במצגת היכרות, תכירו אותי, תלמדו עוד על פרוייקט אדממה ותלמדו על ההזדמנות האמיתית להצליח

לצפייה מידית במצגת